Opłaty za użytkowanie obwodów rybackich
Opłaty za oddanie w użytkowanie obwodów rybackich następuje za opłatą roczną, na czas nie krótszy niż 10 lat, na podstawie umowy, do zawarcia której upoważniony jest dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej.
Warunkiem oddania w użytkowanie obwodu rybackiego jest przedłożenie pozytywnie zaopiniowanego operatu rybackiego.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 29 marca 2002r. wydał rozporządzenie w sprawie operatu rybackiego (Dz. U. nr 44, poz. 414). Rozporządzenie weszło w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia (data ogłoszenia 26.04.2002 r.).
Rozporządzenie to określa:
- sposoby sporządzania operatu rybackiego,
- szczegółowe wymagania, jakim powinien odpowiadać operat rybacki,
- jednostki uprawnione do opiniowania operatów rybackich,
- sposoby opiniowania operatu rybackiego.
Zgodnie z ww. rozporządzeniem - jednostkami uprawnionymi do opiniowania operatów rybackich są:
- Akademia Rolnicza w Szczecinie,
- Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie,
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
Oddanie w użytkowania obwodu rybackiego następuje w drodze konkursu ofert, przy czym maksymalna oferowana stawka opłaty rocznej za 1 ha powierzchni obwodu rybackiego nie może być wyższa niż równowartość o,5 dt żyta, ustalona na podstawie ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (jednolity tekst Dz. U. z 2006 r. nr 136, poz. 969 z późniejszymi zmianami) zależnie od rybackiego typu wody i jej położenia.
Opłaty za oddanie w użytkowanie obwodu rybackiego stanowią przychód Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i są przeznaczane na:
- utrzymanie katastru wodnego,
- opracowanie planów gospodarowania wodami,
- odbudowę ekosystemów zdegradowanych przez niewłaściwą eksploatację zasobów wodnych,
- opracowanie i wydanie informacji oraz publikacji z zakresu infrastruktury śródlądowych dróg wodnych
Nie pobiera się opłat za oddanie w użytkowanie następujących części obwodu rybackiego:
- obrębu ochronnego,
- uzupełniającego obwodu rybackiego,
- wód uznanych, na podstawie przepisów ustawy z dnia 18 kwietnia 1985r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 1999 r. nr 6, poz. 750 wraz z późniejszymi zmianami) za nieprzydatne do prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej.
W przypadku nie realizowania założeń zawartych w operacie rybackim, umowa użytkowania może być rozwiązana w każdym czasie i bez odszkodowania przez dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej.
W sprawach nieuregulowanych dotyczących użytkowania stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego.
Minister właściwy do spraw rolnictwa w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki wodnej określi, w drodze rozporządzenia, tryb i warunki przeprowadzania konkursu ofert, zasady oceniania ofert i elementy oferty podlegającej ocenie, a także maksymalną stawkę opłaty rocznej za 1 ha powierzchni obwodu rybackiego zależnie od rybackiego typu wody i jej położenia.
Minister wydając rozporządzenie kieruje się potrzebą wyłonienia oferenta, którego przygotowanie i doświadczenie zawodowe zapewni realizację zasad racjonalnej gospodarki rybackiej, zgodnie z przedłożonym operatem rybackim, w celu utrzymania lub uzyskania dobrego stanu ekologicznego wód obwodu rybackiego. Minister określając tryb i warunki przeprowadzania konkursu ofert uwzględni w szczególności konieczność udostępnienia oferentom informacji na temat:
- rozliczenia obciążeń publicznoprawnych związanych z przedmiotem użytkowania oraz nakładów rzeczowo-finansowych, określonych w operacie rybackim,
- zasad udostępniania wód obwodu rybackiego do celów badań naukowych oraz przekazywania danych na temat wyników prowadzonej gospodarki rybackiej,
- ograniczeń związanych z oddaniem w użytkowanie gruntów pod wodami w obwodzie rybackim na cele określone w art. 20 ust. 1 ustawy Prawo wodne to znaczy niezbędne do realizacji przedsięwzięć związanych z:
- energetyką wodną,
- transportem wodnym,
- wydobywaniem kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów lub wycinaniem roślin z wody,
- wykonaniem infrastruktury transportowej,
- wykonaniem infrastruktury przemysłowej, komunalnej lub rolnej,
- działalnością służącą do uprawiania rekreacji, turystyki, sportów wodnych oraz amatorskiego połowu ryb,
- działalnością usługową służącą do innych celów niż określone w pkt f,
- wykonywaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.
Tryb i warunki przeprowadzania konkursu ofert, zasady oceniania ofert i elementy oferty podlegającej ocenie, a także maksymalną stawkę opłaty rocznej za 1 ha powierzchni obwodu rybackiego zależnie od rybackiego typu wody i jej położenia określa Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 stycznia 2007 r. w sprawie konkursu ofert na oddanie w użytkowanie obwodu rybackiego (Dz. U. z 2007 r. Nr 27, poz. 181)